Založ si blog

Trápia Vás bolesti chrbta … ?

    Na túto otázku si väčšina ľudí odpovedá kladne.

Je to v prvom rade prudký civilizačný vývoj v posledných desaťročiach, ktorý sa mimoriadne negatívne podpísal aj pod kvalitatívne nové typy problémov v oblasti zdravia obyvateľstva. Medzi hlavné príčiny moderných civilizačných ochorení v súčasnosti zaraďujeme najmä znečistené životné prostredie, nesprávna životospráva, nesprávne návyky obyvateľstva a nízka zdravotná gramotnosť obyvateľstva.

Civilizačné choroby rozdeľujeme do nasledujúcich kategórií:

  • nádorové ochorenia
  • AIDS
  • závislosti – narkománia, fajčenie a alkoholizmus
  • vertebrogénne ochorenia prejavujúce sa bolesťou chrbtice postihnutej degeneratívnou chorobou chrbtice

Kategória civilizačných chorôb zahŕňajúca degeneratívne zmeny chrbtice na podklade degeneratívnej choroby chrbtice je v súčasnosti v priemyselne vyspelých krajinách považovaná za druhú najčastejšiu príčinu pracovnej neschopnosti a  je najčastejším dôvodom invalidity osôb v produktívnom veku. Epidemiologické štúdie poukázali na to, že až 80% ľudí počas svojho života potrebuje aspoň jedenkrát lekársku pomoc pre vertebrogénne bolesti.
Bolesti chrbta majú závažné sociálne a ekonomické dôsledky. Na liečbu chronických bolesti pripadá približne 75% z vynaložených celkových finančných nákladov na liečbu bolesti chrbta. Aby sme si to preniesli do konkrétnych čísel, celkové náklady na liečbu bolesti v krížoch v USA v roku 2006 prevýšili 100 miliard $, pričom dve tretiny boli dôsledkom straty príjmov zo zamestnania a poklesu produktivity.
Odvtedy tieto finančné náklady podstatne narástli a v súčasnosti možno jednoznačne povedať, že vertebrogénne ochorenia predstavujú najdrahšie ochorenie na svete vôbec.

Odstránenie bolesti spôsobenej degeneratívnou chorobou chrbtice vyžaduje prístup zahŕňajúci prinajmenšom praktického lekára, neurológa, neurorádiológa a neskôr neurochirurga/ spinálneho chirurga, algeziológa a fyzioterapeuta. Je dôležité zavčasu identifikovať zdroj bolesti, posúdiť závažnosť a dynamiku vývoja sprievodných príznakov a poskytnúť pacientom čo najúčinnejší spôsob liečby ich ochorenia. Diagnostiku zdroja bolesti často sťažuje rozdiel medzi štrukturálnymi zmenami zistenými zobrazovacími vyšetreniami – magnetickou rezonanciou alebo CT vyšetrením a klinickým nálezom. Zobrazené štrukturálne zmeny často nemusia byť v príčinnej súvislosti s klinickými príznakmi. Nie sú zriedkavé diagnostické omyly a neúspech liekovej či operačnej liečby, niekedy aj invalidizácia pacientov.

Bolesti krížov patria medzi najčastejšie zdravotné ťažkosti. Ich veľmi častou príčinou je degeneratívne ochorenie driekovej chrbtice (Degenerative lumbar spine disease, DLSD), ktoré postihuje najmä starnúcu populáciu Európy a USA. Hlavným príznakom, ktorým sa ochorenie manifestuje, je bolesť krížov, bolesť vyžarujúca do dolných končatín alebo ich kombinácia.

Rádiologické RTG nálezy degeneratívnej choroby chrbtice má 100% populácie od štyridsiateho roku života. Až 60 % populácie vo veku nad 70 rokov má nález ťažkého stupňa. Rozdiel medzi stupňom degeneratívnych zmien na zobrazovacích vyšetreniach a teda subjektívnymi a objektívnymi klinickými príznakmi je veľká.
Preto mnohí pacienti s nálezom sú bez ťažkosti a stávajú sa často časovanou bombou akútneho ataku. Výskyt bolesti v krížoch, hlavného príznaku vertebrogénneho ochorenia, v celkovej populácii je 15-45% ročne a celoživotný výskyt dosahuje až 85%. V 5-10% akútny syndróm prechádza v chronický a ten potom predstavuje 80% ekonomických strát v porovnaní so všetkými akútnymi syndrómami.

    Vertebrogénne ochorenia – bolesti chrbta, tak predstavujú najdrahšie ochorenia vôbec a najväčšiu socio-ekonomickú stratu pre spoločnosť.

Dnes je možné ponúknuť na niektoré otázky v liečbe vertebrogénnych ťažkostí oveľa uspokojivejšie odpovede. Je ňou napríklad aj elektrofyziologická potenciálová terapia, ktorá má svoje miesto na úrovni poskytovania zdravotnej starostlivosti vo svete.
V našich podmienkach sa s ňou môžete stretnúť pod názvom impedančná terapia. Práve tato metóda ponúka nový pohľad na liečbu degeneratívnych zmien chrbtice s objektívnou kontrolou zmeny štrukturálnych zmien chrbtice. Danou metódou môžeme civilizačné ochorenie akým je degeneratívna choroba driekovej chrbtice nielen zastaviť ale aj zvrátiť. V konečnom dôsledku pri dodržaní všetkých podmienok a procesov môžeme hovoriť o ozdravení pacienta na takej úrovni, že pri kontrolných vyšetreniach sa prítomnosť degeneratívnej choroby chrbtice už nepreukáže.

Liečba bolesti chrbta – Elektrofyziologická potenciálová terapia

24.05.2018

Liečba bolesti chrbta na podklade degeneratívnej choroby chrbtice vyžaduje často spoluprácu lekárov z viacerých odborov medicíny - praktický lekár, neurológ, fyziater, ortopéd, algeziológ, viac »

Bolesti chrbta a degeneratívna kaskáda podľa Kirkaldy-Willisa

21.05.2018

Vo svojom treťom blogu venovanom bolestiam chrbta si vám dovolím bližšie popísať fázy degenerácie chrbtice. Veľmi často sa totiž stáva, že názory na to ako k poškodeniu chrbtice došlo, viac »

Bolesti chrbta a degeneratívna choroba chrbtice

17.05.2018

Bolestivé stavy chrbta sprevádzajú ľudí odpradávna. Prítomnosť bolestí chrbta nemusí vždy signalizovať závažné ochorenie. V bežných podmienkach spájame bolestivé stavy chrbta s únavou, viac »

Putin

Putin vraj nebude tretíkrát za sebou kandidovať na prezidenta

25.05.2018 19:58

Putin sa už raz ocitol v situácii, keď mu končilo druhé obdobie na čele štátu a ústava mu nedovoľovala tretíkrát kandidovať. Vtedy sa stal predsedom vlády.

porošenko

Maďarsko navrhuje v NATO zmenit prístup k Ukrajine

25.05.2018 19:09

Budapešť sa snaží blokovať ukrajinské snahy o zblíženie s NATO a Európskou úniou v odvete za údajný útlak maďarskej menšiny na Ukrajine.

euro, bankovky, peniaze, mince

EÚ dosiahla dohodu o reforme pravidiel bankového kapitálu

25.05.2018 18:33

Ministri financií Európskej únie dosiahli dohodu o reforme pravidiel bankového kapitálu. To je významný krok k posilneniu finančnej stability bloku.

Indiana, streľba

Študent postrelil dvoch ľudí na škole v americkej Indiane, zadržali ho

25.05.2018 18:01

Zranenia utrpeli jeden dospelý a jedno dieťa. Oboch previezli do nemocnice, ich stav zatiaľ nie je známy.

pavolkostka

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 2408x
Priemerná čítanosť článkov: 602x

Autor blogu

Archív