Liečba bolesti chrbta – Elektrofyziologická potenciálová terapia

24. mája 2018, pavolkostka, bolesti krížov degeneratívna choroba chrbtice impedančná terapia medicína

Liečba bolesti chrbta na podklade degeneratívnej choroby chrbtice vyžaduje často spoluprácu lekárov z viacerých odborov medicíny – praktický lekár, neurológ, fyziater, ortopéd, algeziológ, neurochirurg, reumatológ či psychológ. Každému pacientovi je potrebné nastaviť liečbu na mieru, podľa závažnosti klinického obrazu a jej príčin.

Logika v liečbe:

1. Pokojový režim

V prvom rade je potrebné pacienta čím skôr zbaviť bolesti a urobiť opatrenia, ktoré  podporujú obnovu  narušenej funkcie chrbtice  a hojenie poranených tkanív. Dôležité je tiež dosiahnuť uvoľnenie spazmov chrbticových svalov a tým urýchliť obnovenie funkcie postihnutej časti pohybového systému. V tomto štádiu je potrebné aby v spolupráci s rehabilitačným pracovníkom  našiel pacient úľavovú polohu, ktorá býva individuálna.

2. Fyzikálna liečba

– interferenčné prúdy alebo potenciálova terapia
– transkutánna elektrická nervová stimulácia -TENS
– laser
– ultrazvuk

Aplikujeme na postihnutú oblasť chrbtice. Kúpeľná liečba sa v tomto štádiu nepovažuje za prospešnú.

3. Medikamentózna liečba

– použitie liekov na tlmenie bolesti a liečbu možných zapalových zmien
– Injekčná a infiltračná liečba
– techniku suchej ihly
– akupunktúry
– infiltrovania  spúšťových bodov a podobne

4. Ozónoterapia

– minimálne invazívna liečebná metóda pri ktorej sa aplikuje zmes ozónu pod CT kontrolou

5. Psychiatrická a psychologická liečba

Mnohí pacienti s chronickou bolesťou chrbta majú depresiu a/alebo závažné psychosociálne faktory,  ktoré prispievajú  k pretrvávaniu bolesti.

6. Neuromodulačná liečba

Ide o stimuláciu miechy a zadných koreňov. Tento spôsob je využívaný na liečbu  veľmi silných  chronických bolesti chrbtice .

7. Chirurgická liečba

V posledných 15 rokoch došlo k výraznému rozvoju chirurgickej liečby degeneratívnych  ochorení  lumbosakrálnej  chrbtice.

8. Použitie kmeňových buniek

Tento druh liečby sa pri aplikácii do poškodených platničiek degeneratívnou chorobou neosvedčil.

 

V jednotlivých bodoch som si dovolil popísať zaužívané postupy v liečbe degeneratívnej choroby chrbtice a jej komplikácií. Je dôležité povedať, že v súčasnosti ani jeden zo štandardne používaných postupov neprináša po liečbe ozdravenie pacienta.

Hovoríme teda hlavne o protibolestivej terapii, ktorej výsledkom nie je ozdravenie pacienta ale len spomalenie alebo v lepšom prípade zastavenie progresie tohto civilizačného ochorenia.

Vo väčšine prípadov dochádza k stabilizácii pacienta na úrovni bolestivého stavu, avšak pri opakovaných zobrazovacích vyšetreniach zisťujeme, že degeneratívna choroba sa rozvíja  aj naďalej. Na úrovni porovnávania objektívnych nálezov z pohľadu magnetických rezonancií neexistujú žiadne štúdie pracovísk na Slovensku ani vo svete, ako by sa dala táto degenerácia chrbtice zastaviť.

Odpoveďou, ako v pri takomto ochorení postupovať, je elektrofyziologická potenciálová terapia. V našich podmienkach sa nám podarilo vylepšiť danú metódu. Použitím špecifického elektrického impulzu v kombinácii s terapiou suchej ihly sme vypracovali postupy pre impedančnú terapiu.
Impedančná terapia ako  bezlieková terapia degeneratívneho ochorenia chrbtice sa stáva medicínskym postupom s objektívne merateľným výsledkom ozdravenia pacienta s degeneratívnou chorobou chrbtice.

Degeneratívnu chorobu chrbtice ako civilizačné ochorenie dokážeme liečiť a prejavy degeneratívnej choroby chrbtice vyliečiť.

 

MUDr. Pavol Kostka – neurológ