V tomto blogu by som Vám rád priblížil vývojové fázy impedančnej terapie.
1. fáza: Od roku 1996 sme analyzovali procesy hojenia v tkanive spájaných ciev. Vyhodnocovanie procesu hojenia v spájaných cievach sme vykonávali na histologických rezoch spojov spájaných cievnych stien. Hojenie spájaných ciev v porovnaní s ostatnými skupinami bolo najrýchlejšie a najefektívnejšie v skupine, kde sme používali kauterizačné prúdy. Navrhli sme hypotézu: „Elektrické impulzy a ich pozitívny vplyv na bolesti chrbta spôsobené degeneratívnymi zmenami chrbtice“.
2. fáza: Za týmto účelom sme skonštruovali generátor impulzov. Následne sme testovali terapeutický účinok generovaných impulzov pri bolestivých stavoch driekovej chrbtice spôsobených degeneratívnou chorobou chrbtice. V súčastnosti disponujeme generátorom 7. generácie ( 2017 ).
3. fáza: Výsledkom testovania bol záver, že bolestivý stav chrbtice zmierňuje taký impulz, ktorý mení vlastnosti kože tak, že ju robí vodivejšou. Neurofyziologickým podkladom pre impulzom indukovanú zmenu odporu kože je psychogalvanický reflex (PGR). Kožná galvanická reakcia vedie k zvýšeniu elektrickej vodivosti (zníženia odporu) kože. Mechanizmus PGR reflexu je spojený s aktiváciou potných žliaz prostredníctvom postgangliových sympatických vlákien a tak sa pot stáva elektrolytickým vodičom a nepriamo mení elektrické vlastnosti kožného krytu.
Špecifický elektrický impulz – SEI
Na podklade meraní vodivosti potu sme vytvorili špecifický elektrický impulz – SEI, ktorým sme stimulovali osoby s bolesťou chrbta spôsobenou degeneratívnou chorobou chrbtice. V súbore pacientov sme analyzovali odpovede organizmu na aplikovaný SEI.
Podmienky aplikácie SEI:
aplikácia impulzu prebieha v salvách s pozitívnymi a negatívnymi vlnami
v priebehu aplikácie impulzu sú časové pauzy
v priebehu aplikácie impulzu dochádza k zmenám amplitúdy
v priebehu aplikácie sa mení chemické zloženie potu
kombinácia s terapiou suchej ihly ( vplyv na zmenu odporu kože )
Na základe vyššie uvedených podmienok pre aplikáciu SEI sme definovali impulznú sekvenciu, ktorou pri dodržaní indukcie PGR reflexu dokážeme priaznivo ovplyvňovať bolesť pri degeneratívnej chorobe chrbtice.
Analýza a následná syntéza výsledkov stimulácie umožnila vytvoriť novú liečebnú metódu – tzv. impedančnú terapiu, ktorá vedie k najefektívnejšiemu odstraňovaniu vertebrogénnej bolesti na podklade degeneratívnej choroby chrbtice.
Od roku 2009 ( po 10 ročnom aplikovaní SEI ) sme začali vyhodnocovať štrukturálne zmeny chrbtice na základe vyšetrení CT a MR. Po vyhodnotení nálezov približne u viac ako 1000 pacientov rádiológovia potvrdili, že u liečených pacientov dochádza aj k štrukturálnym zmenám chrbtice (2010). Tieto zmeny sa týkali predovšetkým veľkosti medzistavcovej platničky čo do objemu a veľkosti herniovaných štruktúr medzistavcovej platničky.
Výsledky medicínskeho pozorovania pri aplikácii impedančnej terapie:
3D vizualizáciou sme potvrdili, že zmena objemu medzistavcových platničiek je závislá na skladbe SEI v kombinácii s terapiou suchou ihlou.
V nadväznosti na uvedenú metódu sme zaviedli termín „Disc grow up“ (DGU) fenomén, ako prejav regenerácie, ozdravenia, platničky. DGU fenomén bol potvrdený na 1078 pacientoch na základe 3D vizualizácie ( 02/2018 ).
Celá debata | RSS tejto debaty